Používame cookies

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info

 

Rok 2020: Vývoj cien nehnuteľností a čo očakávať v roku 2021

Pridané: 28.12.2020

Rok 2020 bol naozaj výnimočný. Realitný trh ovplyvnila aj korona kríza, ktorá zmenila ceny nehnuteľností. Aký vývoj očakávať v roku 2021? Ak sa chystáte na kúpu bytu, alebo plánujete investovať, prečítajte si tento článok.

Aj posledný štvrťrok ceny rástli

Podľa poslednej analýzy Národnej banky Slovenska narástli ceny nehnuteľností na slovenskom trhu o 11,2 %.  Ceny nehnuteľností neustále rastú, priemerná cena za meter štvorcový bytu dosiahla hodnoty 1731€.

Čo stojí za takýmto rýchlym a výrazným nárastom cien bytov či domov? Vysoké sumy sú dané najmä nedostatkom nehnuteľností určených na predaj a tiež vysokou kúpyschopnosťou kupujúcich. Na jednu nehnuteľnosť pripadajú minimálne dvaja potenciálni kupci, čo má výrazný vplyv na jej cenu. Dopyt neustále prevyšuje ponuku a ceny nehnuteľností tak stále rastú.

Najdrahšie byty sú aj naďalej v hlavnom meste. Za vysokou cenou bytov v Bratislave stojí najmä jej občianska vybavenosť a dostupnosť práce. O nehnuteľnosti v Bratislave je už dlhodobo najvyšší záujem, čo sa, logicky, odzrkadľuje na ich cenách.

Korona kríza a bývanie

Ako ovplyvnila pandémia ceny nehnuteľností v roku 2020? Momentálne nemôžme s istotou povedať, aké dlhodobé následky bude mať na realitný trh korona kríza. Pandémia výrazne znížila šance ľudí získať hypotéku.

Viditeľne klesli príjmy ľudí, ktorí veľkú časť roka trávili doma s OČR či dostali výpoveď. Banky tiež sprísnili podmienky získania úverov. Realitný trh tak prišiel o množstvo potenciálnych kupcov. Povzbudzujúce sú však rekordne nízke úrokové sadzby, ktoré sa dole držia už niekoľko rokov.

Ceny nehnuteľností 2021

Aký vývoj na realitnom trhu očakávať v roku 2021? Odborníci predpokladajú, že v roku 2021 môžeme očakávať pokles cien nehnuteľností. Dôvodom je pád ekonomiky a zníženie dopytu na trhu. Ak teda plánujete kupovať nehnuteľnosť alebo chcete investovať, rok 2021 bude pre vaše plány s veľkou pravdepodobnosťou priaznivý.

Pre viac skvelých noviniek nás sledujte aj na Instagrame: