Používame cookies

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info

 

Ceny nehnuteľností pôjdu nahor: Prečo stúpajú ceny bytov a čo bude ďalej?

Pridané: 20.7.2021

Vývoj na realitnom trhu jasne ukazuje, že ceny nehnuteľností rastú nahor. Ceny na realitnom trhu v roku 2020 raketovo vzrástli a podobný vývoj odborníci očakávajú aj v roku 2021. Tento prudký nárast je spôsobený viacerými faktormi. V článku sa na ne bližšie pozrieme a povieme si, či sa oplatí investovať do nehnuteľnosti.

Nízka ponuka bytov

Prvým dôvodom, prečo rastú ceny nehnuteľností, je pochopiteľne situácia na realitnom trhu. Nové nehnuteľnosti sa takmer nestavajú, ponuka bytov je veľmi obmedzená. Ak sa na realitnom trhu objaví lákavá nehnuteľnosť, ihneď má veľké množstvo záujemcov. To je dôvod, prečo môžu ceny nehnuteľností raketovo stúpať nahor.

Dopyt po bytoch je jednoznačne vyšší než ponuka.

Drahý stavebný materiál

Iste sa pýtate, prečo sa nestavajú nové nehnuteľnosti, keď je o ne taký veľký záujem. Odpoveď je celkom jednoduchá – ceny materiálov neustále rastú. Rastúce ceny za materiál vedú nielen k tomu, že sa nestavajú nové byty, ale aj k ich vyššej cene. Keď už sa nová nehnuteľnosť postaví, jej cena je v porovnaní s minulými rokmi omnoho vyššia.

Problémom je aj získanie stavebného povolenia. Ide o komplikovaný a zdĺhavý proces.

Výhodné hypotéky

Úrokové sadzby sa tento rok držia na historickom minime – minulý rok sa úrokové sadzby dostali pod úroveň jedného percenta. Takéto výhodné hypotéky sú samozrejme lákavé pre množstvo ľudí, čo vedie k zvyšovaniu dopytu po nehnuteľnostiach. Byt si dnes môže vďaka dostupným hypotékam dovoliť takpovediac každý. Prečo sú hypotéky také výhodné? Netreba za tým hľadať žiadnu vedu – banky sa snažia udržať si klientov a nesnažia sa na úveroch zarobiť.

Muškátová 12. Nový byt na predaj

Muškátová 12. Tento byt môže byť váš. Kontaktujte nás.

Mám kupovať nehnuteľnosť?

Ak sa pýtate, či je vhodné investovať do nehnuteľnosti alebo kúpiť si byt, odpoveď je ÁNO. Rozhodne by ste nemali s kupovaním bytu váhať. Ak nájdete byt, ktorý si zamilujete alebo je vo výhodnej ponuke, určite na nič nečakajte. Podľa zistení Národnej banky Slovenska stúpli ceny bytov až o 15 %. Ceny pôjdu podľa odborníkov ešte viac nahor, takže by ste mohli neskôr ľutovať.