Používame cookies

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info

 

Láka vás ekologická domácnosť bez odpadu? Prinášame 3 TIPY, s ktorými to zvládnete!

Pridané: 17.9.2021

Čoraz častejšie môžeme počuť o ekologickom bývaní či o živote v súlade s prírodou. Čím menej odpadu bude človek vytvárať, tým viac pomôže nielen prírode, ale predovšetkým svojej budúcnosti. Ako však zo svojho bývania vytvoriť bezodpadovú domácnosť, ktorá bude šetrná k životnému prostrediu a čomu sa vyhnúť? Všetko vám prezradíme v tomto článku.

1.    Dajte pozor na odpad – pomôže vám aj kompost

Základným pravidlom je, že by ste mali vytvárať čo najmenej odpadu. Nezabúdajte na separáciu a samozrejme kompostovanie. Nezáleží na tom, či bývate v dome s veľkou záhradou, alebo v malom byte – kompost si môžete postaviť kdekoľvek. Skvelým pomocníkom je elektrický kompost, ktorý môžete postaviť aj do maličkej kuchyne.

Pokúste sa maximálne eliminovať spotrebu plastových vrecúšok a v obchode namiesto igelitiek používajte látkové tašky. Ak máte možnosť, vyskúšajte bezobalové nakupovanie, ktoré šetrí mnoho odpadu.

2.    Využívajte prírodné materiály a zbavte sa chémie

Čím viac prírody budete v byte mať, tým bližšie jej budete. Snažte sa v čo najväčšej miere využívať prírodné materiály a riešenia. Nábytok z dreva, kameňa či kovu je nielen štýlový, ale vytvára aj prírodnú atmosféru.

Okrem toho začnite využívať prírodné materiály aj v kuchyni či v kúpeľni, kde vzniká najviac odpadu. Už ste počuli o zubných kefkách z bambusu? Na rozdiel od tých plastových sú vyrobené zo 100 % prírodných materiálov, takže po vyhodení sa jednoducho rozložia.

Ak sa chcete zbaviť chémie vo vašej domácnosti, začnite pri čistiacich prostriedkoch. Klasický saponát vymeňte za ten ekologický, ktorý neobsahuje agresívne chemikálie. Na trhu nájdete veľké množstvo rôznych eko-čistiacich prostriedkov. Mnoho ľudí si potrpí na dokonalú čistotu, predovšetkým vtedy, ak majú doma malé deti. V takomto prípade je pre vás vhodný parný mop, ktorý vďaka horúcej pare všetko dokonalo vydezinfikuje a vyčistí.

3.    Šetrite energiu aj vodu

Je to azda to najmenej, čo pre ekologickú domácnosť môžete urobiť a napriek tomu to robí iba málo z nás. A pritom to šetrí nielen našu planétu, ale aj peňaženku! Od detstva na nás rodičia kričali: „Zhasni!“, „Vypínaj tú vodu, keď si umývaš zuby!“, „Prikry hrniec, keď varíš!“ – a to je len zopár skvelých rád, ktoré nám naši rodičia dali pred toľkými rokmi. Ak sa ich budete držať aj dnes, vaša domácnosť bude nielen ekologická, ale aj ekonomická.  

 

Vedeli ste, že...

... ak prikryjete hrniec pokrývkou, doba varenia sa skráti až o 30 %?

 

Pri zariaďovaní bývania si vyberajte úsporné spotrebiče (my tak už dávno robíme) a držte sa starých dobrých rád vašich rodičov. Pri čistení zubov vypínajte vodu, zhasínajte svetlá a keď nie ste doma, vypnite spotrebiče, ktoré nepotrebujú energiu.

Ekologická domácnosť nemusí byť iba snom. Ak sa budete riadiť našimi radami a začnete ešte dnes, vaša domácnosť môže byť ekologická a bezodpadová. Nesnažte sa urobiť veľké a radikálne kroky, ale začnite postupne. Každá zmena sa počíta.