Používame cookies

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info

 

Ako vplývajú farby na našu psychiku?

Pridané: 9.10.2020

Kúpili ste si nehnuteľnosť a chystáte sa na jej rekonštrukciu? Potom určite plánujete nový byt vymaľovať. V dnešnom článku si povieme niečo o vplyve farieb na ľudskú psychiku. Ako na nás vplývajú farby a ktorú farbu použiť na vymaľovanie spálne? Toto a ešte viac sa dozviete v nasledujúcom článku.
 

Skutočne majú farby vplyv na naše pocity?

Áno, farby dokážu naozaj ovplyvňovať to, ako sa cítime. Všimli ste si niekedy, že v určitých miestnostiach sa cítite príjemnejšie, pokojnejšie či uvoľnenejšie a v iných sa naopak cítite stiesnene a nervózne? Dôvodom sú tiež farby, ktoré v danej miestnosti prevládajú.

Farby dokážu ovplyvniť náš krvný tlak, zrýchliť metabolizmus alebo spôsobovať únavu. Na každého človeka pôsobia farby inak, no v psychológii farieb dokážeme nájsť niektoré spoločné efekty. Predtým, ako sa rozhodnete pre vymaľovanie spálne na čierno, prečítajte si náš článok.

Farby a ich vplyv na človeka

Každá farba na nás pôsobí inak. Pozrite sa na najbežnejšie farby a ich vplyv na našu psychiku.

Biela farba

Biela farba je čistá a jednoduchá, na človeka zväčša pôsobí upokojujúco.Príliš bielej však môže vyvolávať v ľuďoch nepríjemné pocity chladu, neosobnosti a sterility.

Čierna farba

Táto farba je vnímaná rôzne. Niekto si ju spája s luxusom a eleganciou, na iných zase môže pôsobiť depresívne a desivo. Čierna je tajomná a ťažká farba, ktorá môže v ľuďoch vyvolávať ťažobu a strach. Zároveň však môže pôsobiť seriózne a harmonicky.

Šedá farba

Sivá farba je neutrálna a nevýrazná farba, ktorá môže pôsobiť ponuro a depresívne. Zároveň môže vyvolávať pocity neistoty a strachu. Sivá farba je typická tým, že utlmuje ostatné farby a do miestnosti vnáša závan smútku.

Žltá farba

Táto farba na nás pôsobí mimoriadne príjemne a harmonicky. Žltá farba má výrazný pozitívny účinok na náladu človeka a tiež jeho nervový systém. Pozitívne ovplyvňuje dýchanie, zvyšuje krvný tlak a zrýchľuje pulz.

Červená farba

Ak neviete, aká farba by sa hodila do spálne, práve ste ju našli! Červená farba stimuluje, vyvoláva vzrušenie, zvyšuje túžbu a prispieva k fyzickému výkonu. Ak jej v miestnosti bude príliš, môže pôsobiť rušivo.

Fialová farba

Fialová patrí medzi najharmonickejšie farby. Hoci je výrazná, jej vplyv na psychiku je mimoriadne upokojujúci. Podporuje uvoľnenie a vnorenie sa do seba. Táto farba je ideálna do miestností, kde oddychujete či meditujete.

Modrá farba

Svetlomodrá farba navodzuje príjemné pocity, upokojuje a zvyšuje vašu koncentráciu. Tmavomodrá naopak pôsobí studeno a stimuluje jasné myslenie. 

Zelená farba

Zelená je farbou prírody. Ak chcete nasledovať trendy, zelená by vo vašom novom byte nemala chýbať. Dopomáha k navodeniu harmónie, pôsobí čisto a príjemne. Upokojuje nervový systém, je účinná pri únave či pri bolesti hlavy.