Používame cookies

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info

 

Mám investovať do nehnuteľnosti v roku 2022? Poznáme odpoveď

Pridané: 6.3.2022

Ceny nehnuteľností idú raketovo nahor. Preto je otázka, či sa oplatí kupovať nehnuteľnosť, celkom legitímna. V článku sa pozrieme na najčastejšie otázky, ktoré od vás prichádzajú a pokúsime sa priniesť relevantné odpovede. Pamätajte, že dostatok informácií je nevyhnutným predpokladom správnych rozhodnutí.

Rok 2021 priniesol nielen prudký nárast cien nehnuteľností. Narástli aj ceny energií, pohonných hmôt a začiatkom roka 2022 banky oznámili zvyšovanie úrokových sadzieb. Čo nás čaká ďalej a je vhodná doba na kúpu nehnuteľnosti?

1.    Prečo sú nehnuteľnosti čoraz drahšie?

Hlavným dôvodom je priepastný rozdiel medzi ponukou a dopytom. Chudobný realitný trh nedokáže naplniť očakávania zákazníkov a cena, ktorú sú ľudia ochotní zaplatiť za vysnívaný byt, v niektorých prípadoch dosahuje závratné sumy.

Okrem toho na ceny vplýva aj:

  • kúpyschopnosť záujemcov
  • neustále rastúce ceny materiálov
  • nízke úrokové sadzby

Vedeli ste, že...

... pred troma rokmi by ste si za ušetrené peniaze kúpili dvojizbák v centre,

no dnes za rovnakú cenu nájdete maximálne 1kk v širšom okolí?

2.    Budú ceny bytov rásť aj ďalej?

Stručná odpoveď by znela: Áno, ceny nehnuteľností porastú aj naďalej. Do úvahy však treba brať niekoľko dôležitých faktorov – vývoj pandémie, situáciu v okolitých štátoch, infláciu a samozrejme lokalitu, kde nehnuteľnosť hľadáte.

Toto všetko bude mať vplyv na situáciu na realitnom trhu. Treba však povedať, že nikto neočakáva, že ceny bytov pôjdu nadol. Odborníci predpokladajú pomalší nárast než v roku 2021, no ceny rozhodne nebudú stagnovať.

3.    Kupovať alebo počkať?

S neustále rastúcou infláciou, cenami nájmu aj úrokovými sadzbami sa vynára otázka, či je vhodná doba na investovanie do nehnuteľnosti.

Prečítajte si viac o investovaní.

Ak nechcete prísť o našetrené peniaze, pred infláciou vás najlepšie ochráni práve investícia do nehnuteľnosti. Investovanie je stabilnou zárukou vašich peňazí a odborníci sa zhodujú, že aj v tejto dobe je vhodným riešením.

Kúpu nemusíte odkladať ani v prípade, že hľadáte nový byt či dom na bývanie. Je zbytočné čakať, pretože ceny pôjdu nahor a pokles tak skoro určite nehrozí.